اخبار


چطور مجوز ساخت بگیریم؟


این روزها تهران شهر ساخت و ساز و تولد آپارتمان‌ها و برج‌های بلند است و هر روز شاهد ساخت آپارتمان‌هایی هستیم که جایگزین خانه‌های قدیمی یا آپارتمان‌های کم طبقه قبلی می‌شوند. شاید شما هم بخواهید خانه خود را به آپارتمانی پر واحد و امروزی تبدیل کنید یا بخواهید از این جریان ساخت و ساز شما هم سودی ببرید، آیا می‌دانید از کجا باید شروع کنید؟

 

برآوردهای اولیه

آیا تصمیم شما قطعی است و تمام جوانب کار را سنجیده‌اید؟ سود و زیان احتمالی را حساب کرده‌اید و آماده یک قدم جدی هستید؟ قدم اول کسب جواز ساخت است که به نوعی استارت اصلی کار محسوب می‌شود، پس با ما همراه شوید تا مرحله به مرحله با نحوه کسب جواز ساخت آشنا شوید:

 

 

پیش به سوی شهرداری:

در قدم اول باید به شهرداری منطقه خود بروید تا برای درخواست خود پرونده تشکیل دهید و درخواست شما بررسی شود. البته در سال‌های اخیر دفاتر خدمات الکترونیک شهر کار مراجعان را بسیارآسان‌تر کرده‌اند. با مراجعه به این دفاتر می‌توانید درخواست تشکیل پرونده دهید. برای این کار حتماً مدارک زیر را همراه داشته باشید:

-اصل و کپی سند ملک

-کارت شناسایی مالک

- برگه تسویه حساب عوارض شهرداری

 

منتظر بازدید بمانید:

بعد از اینکه درخواست تشکیل پرونده شما ثبت شد، لازم است صبر کنید تا کارشناس مربوطه برای بازدید از ملک شما و ثبت اطلاعات دقیق آن بیاید. در این مرحله مشخص می‌شود که بر اساس مختصات و ابعاد ملک، جواز ساخت چند طبقه به خانه شما تعلق می‌گیرد.

 

طرح تفصیلی و دغدغه‌های بعدی:

در این مرحله باید منتظر بمانید تا بنا بر طرح تفصیلی مشخص شود که آیا ملک شما در طرح قرار دارد یا نه؟ یا در معاونت شهرسازی شهرداری منطقه مشخص شود که ملک شما شامل اصلاحی در ابعاد، عقب‌نشینی یا تغییرات احتمالی دیگر می‌شود یا خیر؟ درست است که این مراحل در ظاهر نگران کننده یا دست و پاگیر به نظر می‌رسند، اما برای اینکه کار خود را با اطمینان خاطر و اصولی شروع کنید، ضروری هستند.

 

تهیه نقشه:

بعد از اینکه شهرداری محدودیت‌ها و مختصات لازم را در نقشه ساخت به شما اعلام کرد، شما با داشتن این دستورالعمل می‌توانید به سراغ مهندسان معمار بروید و نقشه خانه خود را تهیه کنید. نقشه تهیه شده ممکن است در چند مرحله توسط شهرداری دستخوش اصلاح شود تا به تایید نهایی برسد.

 

دست به جیب شوید:

اینجا مرحله‌ای است که از قبل برای آن حساب و کتاب داشته‌اید و حالا موقع خرج کردن است! پرداخت عوارض‌های ساخت، خرید تراکم و موارد اینچنینی، پیش‌نیاز صدور مجوز ساخت برای ملک شما است و در این مرحله عملی می‌شود.

 

مجوز ساخت و مدارک مورد نیاز آن:

 

حالا وقت آن رسیده تا برای دریافت مجوز ساخت خانه خود به شهرداری یا دفاتر الکترونیک مراجعه کنید، پس مدارک زیر را فراموش نکنید:

1-برگ تعهد نظارت

 ۲- برگ تعهد محاسب +نقشه‌های سازه (اجرایی)

 ۳- فرم تکمیل شده تعهد کارفرما (مالک) و گواهی امضاء شده در یکی از دفاتر اسناد رسمی

 ۴- فیش‌های عوارض زیر بنا، نوسازی سال‌جاری

 ۵- جواب نامه از اداره بیمه، مخابرات، آب و برق

 ۶- اصل و کپی سند مالکیت به نام مالک فعلی

 ۷- مجوز تهیه نقشه با مهر و امضای طراح و تأیید واحد امور مهندسان ناظر شهرسازی

 ۸- تهیه پیش‌نویس پروانه توسط شهرداری

 ۹- تکمیل شناسنامه ساختمان توسط شهرداری

 ۱۰- اخذ امضای پروانه (پیش‌نویس گیرنده، محاسب، مسئول فنی وشهرسازی، معاون یا شهردار)

 

 

فراموش نکنید که جواز ساخت شما تاریخ شروع و پایان پروژه را اعلام می‌کند و تخطی از این زمان‌بندی شما را در معرض اخطار یا جریمه قرار می‌دهد. در چارچوب این زمان‌بندی و با طی کردن مراحل بالا با آسودگی خاطر می‌توانید ساخت و ساز خانه جدید خود را پیش برده و به انتها برسانید.

logo-samandehi