اخبار


شهردارِ امید با قیمت مسکن چه خواهد کرد؟


مساله مسکن، قیمت های سرسام آور خرید و اجاره بها، وجود خانه های خالی از سکنهء بدون مشتری و به طور کلی رکود بازار مسکن، مسائلی از میان انبوهی از مشکلات شهر تهران است که این شهر نجیب و آرام را روز به روز در خود می بلعند، مشکلاتی مانند ترافیک طاقت فرسا، آلودگی هوا، ریز گردها، آشفتگی بصری و ناهمگنی هویتی-فرهنگی که گریبان تهران را می فشارند.
شاید میان این همه دغدغه، انتخاب شهرداری جدید با رویکردی نویدبخش بتواند فضایی برای تنفس شهر ما فراهم کند. شهری که نارضایتی از سبک زندگی در آن موج می زند و در عین حال خرید خانه و سکونت در آن بهایی بسیار گزاف دارد. تهرانی که با این پارادوکس عجیب همچنان برای جمعیتی جویای کار و حداقلی از استانداردهای معمول زندگی جذابیتی افسونگر دارد.

بنا نیوز در مقاله ای به افزایش قیمت مسکن پرداخته است: «در این شهر بی کیفیت، قیمت مسکن در ادوار مختلف، روز به روز افزایش یافته که از دلایل اصلی آن تمرکز امکانات در این کلان ‌شهر است. بر این اساس تراکم ‌فروشی همواره یکی از دستور کارهای اصلی شهرداری پایتخت برای دستیابی به منابع ناپایدار بودجه‌ای است. هم‌اکنون بیش از ۷۰ درصد منابع مالی شهرداری تهران از محل پیش ‌فروش ذخایر آینده و ۳۰ درصد منابع پایدار است؛ در حالی که مطابق استانداردهای جهانی این نسبت باید برعکس باشد. طبق آمار در کل کشور بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ قیمت زمین ۹ برابر و قیمت آپارتمان ۶ برابر شده که بخشی از آن به مدیریت غیرعلمی در کلان ‌شهرها بر می‌گردد. در حال حاضر ۲.۶ میلیون مسکن خالی در کشور و ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در استان تهران وجود دارد».

  بنا نیوز به نقل از پیروز حناچی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـمی‌گوید:« مطالعات اولیه ما که از خود شهرداری هم گرفته شده نشان می دهد، تعداد مجوزهای صادر شده برای برج ها در دوره آقای قالیباف از لحاظ تعداد و حجم با بقیه شهرداران طی سال‌های بعد از انقلاب برابری می کند. یعنی خود را حامی ۹۶ درصد می‌دانند، اما برج ها را برای ۴ درصد می سازند. وی با بیان این‌که بیشترین حجم بلندمرتبه‌سازی در مناطق ۱، ۲، ۵، ۴، ۲۲، ۶ و ۷ صورت گرفته است، بیان می‌کند: در همین مناطق بیشترین حجم تخلفات هم وجود دارد. ما در منطقه ۱ تحقیق تکمیلی انجام دادیم که نشان می‌ دهد تا ۸۰ درصد عدول نسبت به پروانه صورت گرفته است. معنایش این است که از دو حالت خارج نیست؛ یا شهرداری نمی داند و این اتفاق می افتد که این یعنی عدم کفایت یا می داند و این اتفاق می افتد که یعنی تبانی».

امید است با روی کار آمدن شهردار جدید و نگاهی نو در مدیریت شهری مدرن، همچنین اتخاذ سیاست های صحیح در حیطه مسکن، شاهد اتفاقاتی در راستای جبران خسارت های ادوار پیشین باشیم تا هم تهران و هم خریداران و مستاجران مسکن امیدوارانه به فردا بنگرند.

logo-samandehi