اخبار


مستاجران را دریابید


این روزها همه جا صحبت از افزایش نرخ اجاره بها در تهران و دلایل و پیامدهای آن است. میان مسئولین و صاحب نظران نیز در این مورد توافقی وجود ندارد، برخی آن را شایعه ای بیش نمی دانند و برخی از افزایش 40 درصدی نرخ اجاره بها گله می کنند. از طرفی تابستان است و گرمای بازار مسکن و نقل و انتقالات و حاشیه های پیرامون آن نقل محافلی است که به نوعی با مسکن سر و کار دارند. اما سراغ واقعیت را باید از مستاجرانی گرفت که  با اجاره های سنگین ناچار به تمدید قراردادهای خود هستند و افزایش قیمت ها را با تمام جانِ خود لمس می کنند.

پایگاه تحلیلی-خبری هم ­اندیشی به نقل از روزنامه فرهیختگان و تاکید بر نظر کارشناسان مسکن بر تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر نرخ اجاره ­بها اشاره کرده است. این منبع از افزایش 30 الی 40 درصدی نرخ اجاره بها خبر می دهد و به نقل از کارشناسان مسکن می گوید:

« به طور مثال یک واحد ۶۷ متری نوساز سال ۹۵، شصت میلیون تومان رهن کامل بود، ولی در حال حاضر مالک با هشتاد و پنج میلیون تومان رهن هم راضی نیست». «اگر وضع به همین منوال پیش برود مستاجر زیر اجاره بها خرد می شود و وضعیت خوبی پیش رو نخواهیم داشت».

از طرف دیگر، ضعف و کم رونق بودن کار مشاورین املاک نیز روی دیگر این سکه است. در همین منبع به وضعیت مشاورین املاک پیرو گرانی نرخ اجاره ها اشاره شده است:

«بخش فروش که تعطیل شده است و اجاره هم در همین دو، سه ماه(تابستان) صورت می پذیرد و در حال حاضر فقط داریم زندگی روزمره را می گذرانیم و متاسفانه هیچ رفاه حداقلی وجود ندارد».

وی درباره وضعیت بازار مسکن گفت: «آنقدر وضعیت خراب است که معاملات املاکی های جدید از این کار بیرون آمده اند و خیلی از آژانس ها تعطیل شده اند».

بنا بر اظهار نظر مسئولان و کارشناسان به نظر می رسد یکی از عمده ترین دلایل افزایش اجاره ها، گرانی مسکن و کاهش توان خرید خانه از سوی مردم و به دنبال آن روی آوردن اجباری به اجاره نشینی باشد. بدیهی است که نقش سیاست ­گذاری­ های غلط و کوتاه مدت را در پیدایش چنین وضعیتی و پیامدهای پیش روی آن به عنوان تاثیرگذارترین عامل نمی توان نادیده گرفت.

برگرفته از: تی نیوز

logo-samandehi