اخبار


تغییرات کلیدی در بودجه سال97


امروز یکشنبه معادل 19 آذر رئیس جمهور برای ارائه لایحه بودجه سال 97 در مجلس شورای اسلامی حضور یافت تا توضیحات مربوط به لایحه را ارائه کند. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۷نیز از سوی رئیس‌جمهوری و با رویکرد اصلی «رشد اقتصادی فراگیر، اشتغال‌زا و ضد‌فقر» ابلاغ شده است.

 

برخی از مهم‌ترین عناوینی که در جلسه امروزِ مجلس شورای اسلامی و بحث بودجه سال 97 دکتر روحانی بر آنها تاکید کردند، به قرار زیر است:

 

 

تفاوت در شیوه تنظیم لایحه بودجه

 

دکتر روحانی با بیان اینکه بودجه امسال کاملاً متفاوت با بودجه سال‌های گذشته است، تاکید کرد: «در واقع در این لایحه به خوبی روشن شده که بودجه تنها یک لیست درآمدی و هزینه‌ای نیست، بلکه بودجه سالانه برشی از برنامه چهار ساله دولت است». رئیس جمهور یادآور شد:«چارچوب‌های تمام وعده‌های اصلی دولت دوازدهم در انتخابات اردیبهشت 96 در این لایحه تبلور دارد و بودجه 97 به معنای آغاز اجرای برنامه‌های دولت دوازدهم است و هر آنچه دولت به مردم در انتخابات وعده داد و مطالبه مردم بود، در این برنامه دیده می‌شود».

 

بودجه‌بندی بر اساس هدف نه هزینه ‌سال گذشته!

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امسال براساس عملکرد، هدف و نتیجه بودجه‌ریزی کردیم نه بر مبنای هزینه پارسال، تصریح کرد: در بودجه امسال 34 درصد، بودجه عملیاتی است و این روند باید ادامه یابد تا همه بودجه ما عملیاتی شود. طبق این بودجه در بخش استانی، صد درصدِ بودجه عملیاتی است.

 

تمرکز‌ زدایی از مدیریت بودجه استان‌ها

 

دکتر روحانی اظهار داشت: « تا کنون بودجه اینگونه تنظیم می‌شد که همه اعتبارات و هزینه‌ها در اختیار تهران بود. در بخش هزینه‌ای برای سال آینده به جای 4‌درصد، 24درصد بودجه و در بخش عمرانی30 درصد بودجه در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد. باید اجازه دهیم استان‌ها، هزینه‌ها و درآمد خود را مدیریت کنند و نمایندگان مجلس بر کار دستگاه‌های استانی نظارت کنند. ما هم باید بر مبنای عملکردهای سه ماهه نظارت کرده و بودجه بدهیم. سازمان برنامه و بودجه هم در این زمینه مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش داشته و باید به دقت نظارت کند».

 

مهار تورم ادامه دارد..

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تورم در دولت یازدهم مهار شد، خاطر نشان کرد: «هدف‌گذاری ما این بود که تورم یک رقمی شود و می‌خواستیم در سال پایانی به تورم یک رقمی برسیم که یک سال زودتر اتفاق افتاد. تلاش ما این است که این مهار تورم را ادامه دهیم».

 

قدمی بزرگ در بحث ایجاد اشتغال

 

رئیس دولت دوازدهم همچنین بیان کرد:«پیش‌بینی ما این است که نیروهای فعال ما برای حضور در بازار کار 840 هزار نفر باشد. یعنی ما باید یک حرکت بسیار بزرگی را برای اشتغال انجام دهیم. در لا یحه بودجه امسال یک مسئله مهم اشتغال است و می‌بینید که ما با درآمدی که پیش‌بینی کردیم و در تبصره 18 با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانک‌ها این سه باهم، رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار ما می‌گذارد.

 

مسکن مهر؛خانه‌سازی در بیابان‌ها

 

رئیس جمهور اشاره کرد: «در سال‌های گذشته در مسکن، رشد ما منفی بود و از زمستان پارسال این حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت رفت. در سه ماهه اول امسال، رشد مسکن ما مثبت 7 است. در معدن هم که نیاز به تحرک داشت رشد 5 درصد است. یک خطای ما این بود که در دولت‌های گذشته رفتند بیابان‌ها را تبدیل به مسکن کنند، در حالی که مسکن در وسط شهرها جا دارد. باید بیاییم یک محله را برعهده بگیریم و مسکن مناسب بسازیم. خانه‌ها را خراب کرده و یک فضای باز جدید به وجود بیاوریم. این نیاز به بودجه ندارد و لازم نیست در صندوقمان دست ببریم. مشکل مسکن مهر این نیست که پایه‌اش سفت و شل است، مشکل این است که از چه پولی درست شد. استقراض از بانک مرکزی خطای بزرگی بود و مسکن مهر از جیب فقرا درست شد، چون پایه پولی بالا رفت و تورم 45 درصدی ایجاد کرد».

 

قیمت‌ها اصلاح می‌شوند!

 

دکتر روحانی با بیان اینکه دنبال اصلاح قیمت‌ها هم هستیم، تصریح کرد: «معادل رقمی که از این طریق به دست می‌آوریم را از صندوق توسعه می‌گیریم و این دو را با هم در بانک قرار می‌دهیم و بانک هم سهم خود را می‌گذارد و این مجموعه، تجهیز منبع جدیدی برای اشتغال به ویژه در صادرات غیرنفتی، ترمیم بافت فرسوده، کشت گلخانه‌ای و سایر موارد خواهد بود».

 

 

برخی از کلیات اصلی لایحه بودجه 97 بدین ترتیب بودند، گرچه بازار بحث‌های پیرامون آن و جزئیات بیشتر لایحه همچنان داغ است و به نظر می‌رسد تا روزهای بعد نیز شاهد تفسیرها و تحلیل‌های مختلفی باشیم.

 

 

برگرفته از: جام جم آنلاین

logo-samandehi