اخبار


در طالع سال آینده مسکن چه دیده می‌شود؟


با توجه به تغییرات ایجاد شده در سود سپرده‌­های بانکی از یک طرف و تحرکات سیاست بین­‌الملل و دغدغه­‌های تداوم برجام از سوی دیگر نگرانی­‌های زیادی در باب وضعیت مسکن و تغییرات این بازار در شش ماه رو به رو و به خصوص در سال 97 به وجود آمده است.

پیرو دغدغه­‌های فوق اظهارات و تحلیل­‌هایی درباره وضعیت آتی مسکن از سوی مسئولین و رسانه­‌ها در جریان است. از جمله اظهارات غلام­حسین طاهری کارشناس بین‌­الملل به نقل از خبرگزاری افکار نیوز بدین قرار است:

«هرچند در نیمه دوم امسال شاهد رشد قیمت مسکن در حد تورم حاکم بر کشور هستیم و کاهش نرخ سود بانکی به هدایت سرمایه‌ها به معاملات مسکن ارز و طلا کمک کرده است، با این حال هم اکنون، نرخ‌های سود بانکی و حجم بالای خانه‌های خالی، دو ترمز اساسی پیش روی رونق گیری بازار مسکن است».

طاهری بیان کرد: در فضای کلی معاملات این روز‌های بازار مسکن و دیگر شهر‌های بزرگ، تحلیل‌های کارشناسی صاحب‌نظران مشخص می‌کند که بازار معاملات ملک، هم اکنون منتظر برنامه‌های دولت و انبوه سازان مسکن است.

وی با اشاره به اینکه درمیان مجموعه‌ای از متغیر‌های کلیدی همچون تسهیلات خرید مسکن و آینده نرخ سود بانکی، بیش از متغیر‌های سیاسی، بر مسیر پیش رونق اثر خواهد گذاشت ، تصریح کردبازار مسکن ابتدا در حوزه ساخت و ساز، از محل نوسانات احتمالی بازار ارز، آن هم در صورت بروز التهاب در قیمت دلار، تاثیر می‌پذیرد و سپس با تاخیر، افزایش هزینه‌های ساختمانی به قیمت ملک منتقل خواهد شد.

طاهری با بیان اینکه، زمانی که سرمایه‌ها و افراد به حوزه‌ای ورود می‌کنند موجب تورم هم می‌شوند، تاکید کرد: اگر بانک‌ها می‌خواهند خود را از این وضعیت بحران بنگاه داری نجات دهند، لازمه آن این است که وضعیت تولید مسکن و بازار مسکن رونق پیدا کند تا پول‌هایی که در حوزه مسکن ذخیره‌سازی و سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به چرخه بانکی برگشته و به تعهداتی که در قبال مردم داده اند، عمل کنند.

وی تصریح کرد: تحولات سیاسی به‌خصوص برجام در عرصه بین‌المللی، یکی از انواع متغیر‌های بیرونی تاثیرگذار بر بازار مسکن محسوب می‌شود که آثار آن معمولا با تأخیر و به شکل غیرمستقیم در این بازار ظاهر می‌شود.

طاهری تاکید کرد: پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ نیز هر چند پیش فرض‌های گوناگون، منجر به پیش‌بینی‌های متنوع بازار مسکن است، اما با این حال آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد، این است که رشد و رونق قیمت مسکن و به طور کلی بازار املاک در نرخ تورم ، عمومی خواهد بود. تقویت انتظارات در بازار برای دگرگونی در سیاست‌ها می‌تواند موجب رونق در بخش مسکن شود و در سناریوی دیگر نیز احتمال داده می‌شود که ثبات ادامه داشته و بازار همچنان با شوک مثبت یا منفی مواجه شود.

 

 

منبع: افکار نیوز

logo-samandehi